Epidemie koronaviru od jara postihla snad všechny sféry pracovního i soukromého života, aktivity našeho APIV projektu nevyjímaje. Leccos jsme uskutečnit nemohli, řadu akcí jsme museli zrušit nebo přesunout na snad příhodnější termíny, na druhou stranu jsme se mohli věnovat věcem, na které třeba jindy nezbýval čas. Nicméně zatím nekončíme, projekt byl prodloužen a máme tak možnost řádně dotáhnout do konce vše, co jsme si vytyčili.
Prodloužení projektu do listopadu
Aktuality z projektu začněme rovnou jeho zmíněným prodloužením. Za situace, kdy byly uzavřené školy a byly mimo jiné zakázané hromadné akce, jsme nebyli schopni řadu našich aktivit během jara uskutečnit, případně zakončit, jak jsme plánovali. Požádali jsme tedy poskytovatele podpory našeho projektu, ministerstvo školství, o prodloužení projektu a rozvolnění jeho financování na adekvátní dobu. Ministerstvo souhlasilo a projekt tak uzavřeme k datu 30. listopadu 2020. Do té doby máme možnost důstojně ukončit evaluaci dopadů projektu a komunikaci s učiteli a rodiči, také realizovat většinu kvůli koronaviru zrušených či přerušených osvětových programů a především završit projekt Českou národní konferencí APA, o které si můžete více informací přečíst níže.
Navážeme dalším projektem
Skončením projektu APIV ale v našich aktivitách nepolevíme, minimálně ne na území Olomouckého kraje. Ze strany kraje, který aplikované pohybové aktivity dlouhodobě podporuje a stanovil si tuto oblast jako jednu ze svých priorit i do budoucna, se nám totiž dostalo důvěry a jsme součástí nového tříletého projektu IKAP2. V rámci něj budeme řešit nejen naše zásadní téma podpory inkluze v pohybových aktivitách a tělesné výchově, ale ve spolupráci s Pedagogicko-psychologickou poradnou Olomouckého kraje také kariérní poradenství a problematiku předčasného odcházení ze vzdělávání, kterému se shodou okolností v rámci jiného mezinárodního projektu věnoval jeden z našich konzultantů. Tento projekt odstartujeme se začátkem listopadu.
Národní konference APA
Pokud to koronavirová situace dovolí, V. česká národní konference APA bude, a sice v termínu 11.–13. listopadu 2020. Samozřejmě se budeme řídit platnými doporučeními a opatřeními, nicméně rádi bychom konferenci uspořádali v maximální možné míře prezenčně v Olomouci, byť by to bylo pro omezený počet účastníků a část konference by byla streamována přes internet. Zároveň chceme dát prostor, co nejvíce diskuzi o budoucnosti našeho oboru a inspirativním příspěvkům, proto část programu otevřeme maximu aktivních účastníků, kteří se budou chtít podělit o své zkušenosti či nápady. Podrobnější informace ke konferenci najdete na www.ckapa.upol.cz.
YouTube kanál Centra APA
Během jara se nám podařilo naplnit spoustou materiálů náš YouTube kanál, který jsme začali využívat i jako jednu z forem online vzdělávání při práci s učiteli a jejich žáky a jako multimediální podporu našich metodických materiálů. Naši konzultanti jsou přitom stále učitelům a dalším zájemcům k dispozici pro případné probrání toho, co ve zveřejněných videích viděli, ale nebylo jim třeba jasné, anebo těm, kteří k dané problematice chtějí vědět ještě více. YouTube kanál Centra APA je k dispozici zde.
Metodické materiály
Během jara jsme dokončili všechny uvažované metodické materiály. Zatímco některé starší, jako například DVD Vstupte, prosím a Společně v pohybu, jsme pouze nechali dotisknout, řadu dalších materiálů bylo nutné aktualizovat, případně zhotovit zcela nově. Vznikl mimo jiné soubor tematických metodických listů zaměřených například na atletiku, gymnastiku či lyžování v inkluzivním prostředí, tyto jsou díky odkazům či QR kódům interaktivní a provázané například s naším YouTube kanálem. Novinkou je také dvojdílná kniha Otázky a odpovědi aplikované tělesné výchovy, přičemž první díl se zaměřuje na ITV zejména pro děti mladšího školního věku, druhý díl pak na druhý stupeň základní školy s přesahem na školy střední. Zmíněná DVD, metodické listy, knihy i všechna za podpory projektu vydaná čísla časopisu APA v teorii a praxi budou součástí balíčku materiálů, tzv. resource packu, který budeme distribuovat především mezi učitele spolupracujících škol, případně pracovníky spolupracujících zařízení. Budou ale k dispozici i na našem webu a také na listopadové konferenci.
Katalog pomůcek
S firmou Jipast jsme spolupracovali na tvorbě nového katalogu pomůcek pro inkluzivní tělesnou výchovu, který by měl brzy vyjít. Školy tak budou mít k dispozici inspirativní přehled pomůcek dostupných ve vztahu ke konkrétním podpůrným opatřením.
Centra kolegiální podpory
Koronavirus se samozřejmě promítl i do podoby setkání pedagogů sdružených v centrech kolegiální podpory, která se tak během jarních měsíců konala formou webinářů pořádaných jednou za měsíc. Aktivity pak ukončilo červnové setkání vedoucích jednotlivých CKP a také workshop, který se věnoval metodice inkluzivní tělesné výchovy, přičemž podněty vzešlé z tohoto workshopu byly zapracovány do výše zmíněných knih Otázky a odpovědi aplikovaných pohybových aktivit. Také byl vytvořen metodický materiál, který bude součástí posledního čísla časopisu APA v teorii a praxi.
Expedice PřesBar
V době psaní tohoto newsletteru vrcholí snad nejsledovanější z našich osvětových programů, studentská Expedice PřesBar, na níž studenti navazujících magisterských oborů Aplikovaná tělesná výchova a Aplikované pohybové aktivity vyrážejí na cestou plnou zážitků se zhruba desítkou hostů s různým druhem postižení. Letos se s ohledem na epidemii koronaviru expedice uskutečnila v nezvyklém zářijovém termínu a výprava se pohybovala po České republice – a mimo jiné zdolala nejvyšší horu Sněžku.
Mimoškolní aktivity
Veškeré mimoškolní aktivity jsme kvůli uzavření sportovišť završili vlastně již v březnu. Do budoucna ale s nimi hodláme pokračovat, tedy kroužky plavání a všestranné sportovní přípravy by měly dále probíhat. A protože Aplikační centrum BALUO FTK UP umožňuje svým pojetím tamního fitness centra i konání lekcí inkluzivního fitness, připravujeme pro zájemce i tuto nabídku.
Podpora para hokeje
Po loňském velmi úspěšném mistrovství světa v para hokeji v Ostravě, na němž jsme se s Univerzitou Palackého významně podíleli, i nadále s para hokejisty spolupracujeme a mimo jiné, byť to nešlo přes obří loga jisté sítě supermarketů poznat, se na naší sledgi svezl při zahájení nové náborové kampaně i legendární hokejista Jaromír Jágr. Ke kampani najdete informace tady. Mimochodem organizační tým ostravského MS získal cenu Mosty 2019 za propojení světa zdravých a handicapovaných, převzal ji čestný předseda týmu (a mimo jiné i člen naší APA Síně slávy) Roman Herink. Více viz zde.
Martin Višňa