Je to jako malý seriál o velkých věcech na pokračování. V prosinci, ve zdravých časech roku 2019, jsme vás informovali o kvalifikaci absolventů ATV a APA. Respektivě nově schválených kvalifikacích v resortu MŠMT, aktuálních pro přelom roku 2019/2020. Nyní se zaměříme zejména na pracovní pozici sociální pracovník, která bývá v kontextu absolventů těchto dvou oborů (nově programů) často diskutována. Dovolujeme si vám opět sdělit šťastnou zprávu, tedy zejména pro ty z vás, kteří své bakalářské, magisterské a překvapivě i doktorandské studium se zaměřenín na ATV a APA (tedy obě se státnicemi ze speciální pedagogiky) na Fakultě tělesné kultury absolvovali. Možná se jedná o zprávu negativní pro škarohlídy a nepřející, avšak: "Vážení přátelé ... ANO" sluší se v tomto kontextu sdělit. Čtěte dále a dozvíte se základní východiska, argumenty a fakta k tomuto pozitivnímu sdělení, které jen prohlubuje další kvalifikaci ať v regulovaných nebo jinak zákony definovaných pracovních pozicích.
Zákon 108/2006 v současném znění popisuje kvalifikační předpoklady pro pracovní pozici sociální pracovník relativně široce, ale jasně:
Paragraf 110, odstavec 4.
Odbornou způsobilostí k výkonu povolání sociálního pracovníka je
a) vyšší odborné vzdělání získané absolvováním vzdělávacího programu akreditovaného podle zvláštního právního předpisu40) v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci a sociální pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociální práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost,
b) vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku, akreditovaném podle zvláštního právního předpisu.
Zvláštním právním předpisem se myslí systém akreditací vysokoškolských programů, dříve oborů.
Tuto formulaci již zainteresovaní absolventi znají při ověřování své způsobilosti k výkonu pedagogické pozice "speciální pedagog", kde v minulosti opakovaně neuspěli. MPSV si však, stejně jako např. Ministerstvo spravedlnosti, řeši toto "zaměření" dle svých interpretací a potřeb praxe. Z toho důvodů je zaměření pro výkon sociálního pracovníka logicky jinak hodnoceno, než speciální pedaogoga a ten zase jinak než speciální pedagogika pro učitele apod.
Podobně jako níže uvedení můžete pro oficiální ověření své způsobilosti pro výkon pracovní pozice "sociální pracovník" kontaktovat příslušné orgány na MPSV - např.
Příklad 1: Absolvent bakářského studia, obor aplikovaná tělesná výchova
Vážený pane bakaláři,
reaguji na Váš dotaz týkající se odborné způsobilosti pro výkon povolání pracovníka v sociálních službách.
Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon") v § 116 odst. 5 písm. a) až d) stanoví odbornou způsobilost pro výkon povolání pracovníka v sociálních službách. Mimo jiné stanoví, že kvalifikační kurz pro pracovníky v sociálních službách nemusí absolvovat ten, kdo získal odbornou způsobilost pro výkon povolání sociálního pracovníka, ergoterapeuta, ošetřovatele nebo kdo vystudoval obor uvedených ve vyhlášce č. 505/2006 Sb., kterou se provádí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "vyhláška"), příloha č. 4.
Z předložené kopie diplomu a kopie vysvědčení o státní závěrečné zkoušce vyplývá, že jste v roce 2019 získal vzdělání na Univerzitě Palackého v Olomouci v bakalářském studijním programu Tělesná výchova a sport ve studijním oboru Aplikovaná tělesná výchova. Státní závěrečné zkoušky jste mimo jiné vykonal z předmětu Speciální pedagogika.
Zákona v § 110 odst. 4 písm. b) stanoví, že odbornou způsobilostí k výkonu povolání sociálního pracovníka je vysokoškolské vzdělání získané studiem v
bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči,
sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku, akreditovaném podle zvláštního právního předpisu.
Na základě výše uvedené lze konstatovat, že splňujete odbornou způsobilost k výkonu povolání sociálního pracovníka dle ustanovení § 110 odst. 4 písm. b)
zákona i pracovníka v sociálních službách dle stanovení § 116 odst. 5 písm. a) až d) zákona. Kvalifikační kurz pro pracovník v sociálních službách z
těchto důvodů již nemusíte absolvovat.
Příklad 2: Absolvent magisterského studia, obor aplikovaná tělesná výchova (v tomto případě + doktorské studium kinantropologie se zaměřením na APA)
Odpověď formou PDF zde.
Na základě obou těchto vyjádření lze s odkazem na argumentaci a odkaz na státní zkoušky (různých úrovní) speciální pedagogiky, že toto vyjádření je analogicky platné i pro absolventy oboru aplikované pohybové aktivity a rozhodně pro absolventy inovovaných programů (TV se zaměřenín na vzdělávání a speciální pedagogiku, Učitelství TV pro SŠ a ZŠ se zaměřením na speciální pedagogiku, APA - speciálně pedagogický základ a APA - poradenství ve speciální pedagogice), které ještě více akcentují speciálně pedagogické předměty. Pozice vychovatel je jako pedagogický pozice působící v resortu MPSV dlouhodobě uznávaná a nezpochybňovaná. Díky uznání pozice sociální pracovník je souběžně s tím (viz výše) uznána i pozice pracovník v sociálních službách bez nutnosti absolvovat kvalifikační kurz.
Ondřej Ješina (2020)