UP logo FTK horizont bila cz

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

logo FTK UP

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

Antarktida2017 3Již tradiční zimní pobyt realizovaný ve spolupráci Nadačního fondu dětské onkologie KRTEK a Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci (Katedra aplikovaných pohybových aktivit, Centrum APA) v rámci projektu Krtek v pohybu se uskutečnil ve dnech 26. 2. - 3. 3. 2017 v Beskydech na Javorovém Vrchu.

Jak tento pobyt probíhal? Co vše děti prožily? Byla expedice úspěšná?

To vše se dozvíte ve článku expediční členky Markéty:

Expedice Antarktida 2017

Letos se zimní tábor, pořádaný NF Krtek, uskutečnil ve dnech 26.2. – 3.3. 2017. Děti i vedoucí se stali polárníky, kteří se vydali dobýt Jižní pól po vzoru Ronalda Amundsena. V Brně členové z expedice Antarktida 2017 naložili vše potřebné pro dlouhou cestu tam i zpět.

Expedice měla štěstí, dnešní doba na rozdíl od doby, kdy žil Amundsena pokročila a věděla, že na ně bude na místě, čekat zbytek realizačního týmu a příjemné zázemí, do kterého se dostanou lanovkou. Základní tábor byl umístěn strategicky, na Javorovém vrchu, kde měli polárníci výhled široko daleko.

Jak už bylo zmíněno, expedice míří k Jižnímu pólu po vzoru Amundsena. Protože nemá v patách Scotta a neměla by s kým „soutěžit“, rozdělila se netradičním způsobem do družstev. Každé družstvo si nakreslilo svoji vlajku, aby ji mohlo vztyčit na Jižním pólu. Jako správní polárníci předvídali a dva dny zkoušeli, zda obstojí na lyžích a snowboardech v místních podmínkách. Nikdo nepodcenil přípravu a prošel krátkým výcvikem, následně individuálně trénoval styl jízdy a obratnost. Bylo jasné, že se jim tyto zkušenosti budou v dalších dnech hodit. Na lyžování a jiné aktivity se polárníci museli posilňovat, aby vše zvládli. Expedice měla svého kuchaře, který nejen vyhověl všem požadavkům členů expedice, ale také vždy dokázal uvařit velmi chutná jídla i dobroty jako jsou lívanečky nebo bavorské koblížky.

Polárníci nebyli ochuzeni ani o vědomostní hry, jako je netradiční šibenice, nebo kvíz. Proti trudomyslnosti si navzájem zahráli scénky. U některých se hodně nasmáli, u dalších ocenili jejich originalitu. Po obědě a krátkém odpočinku, šli porovnat své síly v Obřím slalomu. Nejprve své síly a dovednosti porovnávali lyžaři, následně snowboardisté, na závěr i bobisté. Všichni tuto disciplínu zvládli bravurně. Po závodech byl ještě prostor pro zábavu a lyžování ve volném stylu. Večer se někteří bavili a inspirovali filmem Amundsen versus Scott, ostatní hráli stolní hry nebo si vyráběli buttonky.

S odhodláním se polárníci vydávají do dalšího dne, který byl ve znamení závodů družstev. Kdo bude mít nejrychleji potřebné informace bylo dopoledne rozhodující. Odpoledne šlo o co nejrychlejší dopravu zásob do posledního tábora, který byl nejblíže Jižnímu pólu. Nebylo to jednoduché, polárníci byli však dobře připraveni a všichni své zásoby stihli v pořádku dopravit do tábora. Za uplynulé dny získali spoustu cenných informací k dobytí Jižního pólu. Ovšem dnes večer zazněli jedny z nejdůležitějších informací, z úst člena horské služby, který také slíbil ukázku moderní techniky horské služby. Ještě, než se polárníci uložili ke spánku, muselo každé družstvo najít v noční modři při svitu lucerniček mapu, kde byla vyznačená trasa a cíl celé jejich cesty. Slibovaná ukázka techniky proběhla dopoledne. Polárníci mohli vidět skialpové lyže, k nim patřící tulení pásy, skútr a také se posadit na záchranářskou čtyřkolku. Od techniky se vrátili zpět k osvědčeným způsobům, jak dosáhnout cíle. Zapřáhli psí spřežení a hurá na Jižní pól. Tam se úspěšně sešla celá expedice Antarktida 2017, vztyčila zde své vlajky, vše zdokumentovala a vydala se na cestu zpět do základního tábora. Tam se posilnila obědem a krátkým odpočinkem na poslední vycházku, která byla obohacená stanovišti s vědomostními otázkami, aby se polárníci postupně aklimatizovat na běžný městský život. Ovšem, než se vrátí, musí oslavit dosažení cíle a také to, že se domů v pořádku vrací celá expedice. Snad také proto, že sice byli rozděleni do družstev, která mezi sebou soutěžila, ale také se navzájem podporovala a pomáhala si. Celý týden se soutěžilo, tudíž je jasné, že musí být nějaký vítěz. A tak proběhlo vyhlášení, kde každé družstvo získalo spoustu dobrot za celotýdenní snažení a výkony. Oddíly, které se umístily na prvních třech místech dostaly dort, který si nenechaly jen pro sebe a se všemi se rozdělily. Sladkou tečkou nebyly jen dorty, ale také oslavná diskotéka. Další den je čekal odjez domů. Po snídani celá expedice i se všemi zavazadly opouští Antarktidu a vyráží lanovkou k autobusu, kde naloží všechny zbylé věci a vyráží směr Brno. Tam už na ně čekají jejich rodiny. Loučení polárníků není nikdy lehké a ukápne i slza, ale všichni ví, že se mohou těšit na další setkání, na dalších akcích.

Tímto bychom také rádi poděkovali všem, díky kterým se tyto akce mohou uskutečňovat.

Regionální CAPA Ol. kraje

Konzultanti APA pro žáky se zrakovým postižením

Metodické centrum APA

#StudujAPAvOlomouci