UP logo FTK horizont bila cz

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

logo FTK UP

logo APA studium

Centrum aplikovaných pohybových aktivit

STUDUJ APA V OLOMOUCI!     #APANGERS

Již více než 10 let, od roku 2005, se v ČR pořádá vzdělávací program Paralympijský školní den (částečně pod názvem "Jde to i jinak"). Od počátku svého vzniku byla Fakulta tělesné kultury jedním z šesti tvůrců a hlavním tahounem tohoto programu, který byl "na zakázku" vytvořen pro Mezinárodní paralympijský výbor (IPC). Filozofie a strategie celého programu dovoluje využít značky i obsahu pro pořádání vzdělávacího programu prakticky kýmkoliv.

Z hlediska etiky, morálky, ale i selské logiky však musí být dodrženy základní principy, mezi které patří - propagovat sport (pohybové aktivity) jako nezadatelné právo osob s postižením; vytvářet povědomí o sportu osob s postižením a o jejich životním stylu; respektovat a akceptovat individuální odlišnosti mezi lidmi; propagovat samostatnost a aktivitu osob s postižením při zachování vhodné míry podpory. Právě s těmito principy vyráží Centrum APA (FTK UP v Olomouci) ve spolupráci s Centrem podpory studentům se specifickými potřebami (UP v Olomouci) do celkem 5 středních škol v Olomouci a jeho okolí v průběhu těchto týdnů v rámci projektu Program na podporu terciárního vzdělávání na vysokých školách. Kromě tohoto projektu byl PŠD zrealizován i na ZŠ Sv. Voršily v Olomouci.

V průběhu podzimních měsíců nás čekala a čeká mise na střední školy a některé základní, které projevily zájem o organizaci programu. Žáci si mohou v prostředí své školy vyzkoušet sportovní hry na vozíku, sporty a pohybové aktivity osob se zrakovým postižením, popovídají si o paralympijských hrách a o životě lidí s postižením. Jednou z činností je i odhalování tvrdých (architektonických) bariér na své škole ve vztahu k osobám s tělesným i zrakovým postižením. Témata se však týkají i práva osob s mentálním a sluchovým postižením na pohybové aktivity a volný čas. Centrum APA a Katedra APA již od roku 2005 zrealizovala více než 200 těchto programů (dle našich informací se jedná o největší počet akcí pro IPC ze všech států světa). Inspiraci našly tyto programy nejen v Evropě, ale i v Asii nebo USA, kde se na zjišťování efektivnosti těchto programů zaměřovali i někteří studenti v postgraduálním studiu v rámci svých doktorandských prací. Ve většině států se na organizaci programů PŠD podílejí tamní národní paralympijské výbory. Ty sami kontaktují a pomáhají propagovat myšlenky PŠD. V České republice žel toto spojenectví nefunguje. I z toho důvodu se za Centrum APA hlásíme ke spolupráci s dalšími organizacemi, tak, abychom společně zabezpečili působnost ve všech regionech ČR a vyzýváme ke spolupráci další subjekty. Je hezké, že inspirujeme Španělsko, Brazílii, USA nebo Čínu, když v České republice o programech tohoto typu neví ani odborná veřejnost. Programy PŠD v ČR do tohoto dne prošlo cca 25 000 žáků a studentů :-).

 

 

Ondra Ješina (2016)

Regionální CAPA Ol. kraje

Konzultanti APA pro žáky se zrakovým postižením

Metodické centrum APA

Slide background

#StudujAPAvOlomouci

Buď součástí týmu

Adresa

Ulice: Třída Míru 115
Město: Olomouc
PSČ: 779 00

 

Toto dílo je licencováno pod CC BY 4.0

Kontaktujte nás

Zadejte jméno

Zadejte email

Neplatný vstup

Design, code, editace

Mgr. Jiří Veverka